Neviete, ako poslať balík do zahraničia? Poradíme vám.

Neviete, ako poslať balík do zahraničia? Poradíme vám.

V jednotlivých krokoch sa pokúsime priblížiť vám nielen to, čo robiť v prípade, ak budete chcieť poslať balík do USA alebo Číny, ale poukážeme tiež na to, ako si jednoducho overíte, čo vo svojom balíku do zahraničia môžete a, naopak, nesmiete poslať. Pozrieme sa zároveň aj na to, ako si ľahko overíte, akú DPH a CLO budete musieť uhradiť za zásielku, ak ju budete posielať mimo krajín EÚ.

Prejdime teda postupne ku všetkým bodom, ktoré by sa vám pri posielaní zásielky do zahraničia mohli zísť.

1. Overte si, čo môže a nemôže byť obsahom vášho balíka

Často sa stáva, že človek pošle balík bez toho, aby čo i len sekundu popremýšľal nad tým, či obsah balíku vôbec do danej krajiny poslať môže. Nie je však na škodu si to overiť. Inak by sa totiž mohlo stať, že zásielka napokon nepoputuje do cieľovej destinácie a už pri vstupnej kontrole bude zabavená.

Overiť si, či môžete danú vec odoslať, však môžete celkom jednoducho. Stačí sa prekliknúť na tento odkaz: http://dct.dhl.com/aboutDuty?dstCntry=XX a namiesto XX vpísať do URL adresy dvojmiestny písomný (nie číselný) kód krajiny, do ktorej chcete zásielku poslať. Potom uvidíte zoznam komodít, ktoré v danej krajine podliehajú clu, nepodliehajú clu, ktoré sú regulované, ale aj tých, ktoré sú zakázané.

Kódy jednotlivých krajín pritom nájdete priamo tu.

2. Pri krajinách EÚ sa vás CLO a DPH netýka, pri ostatných áno

Pokiaľ budete vaše zásielky posielať v rámci krajín Európskej únie, nemusíte sa obávať žiadneho CLA ani platby DPH. To však neplatí v prípade, ak budete posielať zásielky do krajín mimo EÚ, kde sa musí odvádzať CLO aj DPH, ktoré sa vypočítavajú z celkovej hodnoty obsahu zásielky, ceny za jej dopravu, ako aj z jej poistenia. V každej krajine pritom platia iné pravidlá.

Napríklad, v USA budete platiť CLO pri zásielkach s hodnotou nad 800 dolárov.

Aj keď CLO i DPH napokon rieši a znáša až príjemca zásielky, ak sa ocitnete na druhej strane a budete si aj vy sami chcieť niečo nechať doručiť z krajiny mimo EŮ, celkovú čiastku za DPH i CLO si môžete vypočítať na tejto webstránke, prípadne tiež na webstránke Finančnej správy SR.

Množstvo ďalších informácií podľa jednotlivých krajín však nájdete aj na madb.europa.eu.

3. Hodnotu zásielky potvrdíte v komerčnej faktúre

Ako sme spomínali, výška CLA aj DPH záleží od hodnoty zásielky. Uvažujete nad tým, ako vlastne colníci zistia, aká je hodnota zásielky? Na toto slúži komerčná faktúra, ktorú musíte priložiť ku každej zásielke, ktorá putuje mimo krajín EÚ.

Obvykle táto faktúra zahŕňa meno a adresu odosielateľa i príjemcu, telefónne čísla adresáta i príjemcu, dôvod exportu, detailný popis predmetu zásielky, krajinu jeho pôvodu, celkovú cenu obsahu zásielky, v prípade viacerých vecí v balíku aj cenu každého jedného predmetu v zásielke, hmotnosť balíka a iné.

Veríme, že sme vám zodpovedali aspoň na niektoré z vašich otázok ohľadom doručovania zásielok do zahraničia. Ak však ešte máte určité nejasnosti a chcete sa niečo opýtať, pokojne nám môžete svoje otázky nechať v komentároch pod článkom, kde vám na ne postupne budeme odpovedať.

 

Kontaktný formulár

Máte záujem o nezáväznú ponuku, alebo sa nás chcete niečo spýtať? Kontaktujte nás telefonicky, alebo cez kontaktný formulár.

Polia označené * sú povinné.