Deň Zeme

Deň Zeme

Keď bol založený Deň Zeme, v úrade bol prezident Richard Nixon, svetová populácia bola 3,7 mld, Jimi Hendrix zomrel na predávkovanie a svet počúval 'Let It Be' od Beatles. Bolo to v roku 1970.

V roku 1990, Deň Zeme už podnietilo viac ako 200 miliónov ľudí zapojiť sa do miestnych kampaní a prispieť k zmene spôsobu, akým človek nakladá s odpadmi, recykluje, spotrebuje energie a chráni prírodu.

Miléniový Deň Zeme v roku 2000 bol tematicky zameraný na globálne otepľovanie a čistú energiu. Svoje akcie počas neho usporiadalo 5000 environmentálnych skupín z rekordných 184 krajín sveta.

Do roku 2040 bude Zem obývať 9 miliárd obyvateľov. Ako svetová populácia rastie, tak má rásť aj povedomie o životnom prostredí, ktorý prináša Deň Zeme.

Zo sveta DHL:

Vďaka našim odborným znalostiam a globálnej pôsobnosti môžeme našim obchodným zákazníkom ponúknuť rozsiahle portfólio ekologických produktov a služieb. Poskytujeme podrobné správy o emisiách uhlíka a ukazujeme, ako si stoja s emisiami skleníkových plynov. Aj napriek tomu, že najväčší dopad na klimatické zmeny majú v rámci sektora logistiky emisie CO2, podávame správy aj o ostatných skleníkových plynoch (GHG), ako je metán alebo oxid dusný. A v súlade s medzinárodne uznávanou normou, ktorý pokrýva viac sektorov – „Účtovníctvo a vykazovanie cyklu životnosti produktu obsahujúceho plyny“ berieme do úvahy aj stále vznikajúce emisie, ktoré vznikajú počas výroby a prepravy paliva a energií.

V rámci našej služby ekologickej optimalizácie spolu s našimi zákazníkmi určujeme oblasti pre zlepšenia a hľadáme spôsoby, ako znížiť emisie skleníkových plynov. Analyzujeme celý logistický reťazec našich zákazníkov a spolu optimalizujeme obchodné trasy a režimy prepravy. Navyše navrhujeme spôsoby, ako zlepšiť ich celkový výkon v oblasti ochrany životného prostredia.

Ako kompenzáciu emisií, ktorým sa nedá vyhnúť, ponúkame klimaticky neutrálne služby. V rámci účasti v dobrovoľnej schéme obchodovania s emisiami nakupujeme uhlíkové kredity z vybraných projektov, a znižujeme tak emisie, čo je prospešné pre miestne komunity. Od januára 2014 vyrovnávame nielen CO2, ale aj ostatné skleníkové plyny, ako je metán alebo oxid dusný. Tým sa program GOGREEN mení z uhlíkovo neutrálneho na klimaticky neutrálny. Do nového protokolu GHG pre produkty zahŕňame aj emisie z výroby a dopravy palív a energie.

Deutsche Post DHL Group ako popredná logistická spoločnosť kladie veľmi veľký dôraz na ochranu životného prostredia a preto si stanovila ambiciózny cieľ: dosiahnuť Zero emissions by 2050 (nulové emisie do roku 2050). K naplneniu tohto cieľa je však potrebné splniť do roku 2025  predbežný cieľ a ním je vysadiť jeden milión stromov ročne. DHL Slovensko tiež pridalo ruku k dielu, keď sa do tejto celosvetovej iniciatívy zapojili aj naši zamestnanci 23. marca v Svätom Jure a vysadili sme 700 stromov.

22 tipov aby bol Deň Zeme každý deň

 1. Uprednostňujme sprchovanie pred kúpaním, ušetríme až 2/3 vody. Na sprchovanie používajme úsporné hlavice, ušetríme až 30% teplej vody. Namontujme si pákové batérie, predídeme tým zbytočnému púšťaniu vody pre nastavenie tej správnej teploty.
 2. Šetrime vodu pri splachovaní - pomocou úsporného splachovania: nastavíme plavák v nádržke na nižšiu hladinu alebo vložíme tehlu či plnú fľašu s vodou do nádržky a pod.
 3. Nepoužívajme agresívne čistiace prostriedky napr. s obsahom chlóru. Väčšinou stačí aj octová voda, roztok kryštalickej sódy, soľ, citrónová šťava či prírodné mydlo, ktoré sú zaručeným, takmer univerzálnym ekologickým čistiacim prostriedkom. Viac informácií sa dozviete na stránke www.priateliazeme.sk/spz v rubrike Ekoporadňa. Uprednostňujme výrobky od spoločností, ktorých produkty a výrobné postupy sú šetrnejšie k životnému prostrediu (napr. Welleda, Ecover, Missiva, Sonet...)
 4. Pri kúpe pracích prostriedkov uprednostnime tie, ktoré neobsahujú fosfor. Patria medzi ne aj tekuté a gélové pracie prostriedky alebo mydlové pracie prášky. Snažme sa plne využívať kapacitu práčky, perme iba vtedy, keď je práčka plná a používajme úsporné programy. Obmedzme používanie avivážnych prostriedkov. Sú ťažko biologicky odbúrateľné a na vlastnú čistotu bielizne nemajú žiaden vplyv.
 5. Ak kupujeme kozmetické prípravky, uprednostňujme tie, ktoré majú overenú ekoznačku, neboli testované na zvieratách, sú vyrobené zväčša z prírodných produktov a majú ekologický, dobre recyklovateľný obal. Takúto kozmetiku je zvyčajne možné dostať v špecializovaných obchodoch s bioproduktmi a zdravou výživou.
 6. Premýšľajme už pred nákupom, koľko odpadu následne vznikne z nášho nákupu a či ho vôbec vieme nejako využiť alebo odovzdať na recykláciu. Vyhýbajme sa jednorazovým obalom a zbytočne baleným potravinám (napr. chlieb, pečivo, ovocie, zelenina...). Pokiaľ je to len trochu možné, pokúsme sa znížiť spotrebu výrobkov balených v PVC obaloch, hliníkových plechovkách, kombinovaných obaloch. Pri nákupoch odmietajme rozdávané plastové tašky, vrecúška a používajme radšej vlastnú trvácnu tašku.
 7. Kupujme len výrobky, ktoré skutočne potrebujeme a ktoré sú trvácne a dajú sa opraviť.
 8. Uprednostňujme lokálne produkty, ktoré nie sú dovážané z veľkých vzdialeností a nemusia byť konzervované, stabilizované, upravované mnohými chemickými látkami. Predídeme tým aj zbytočnému množstvu odpadu z obalov, pretože čím väčšia vzdialenosť, tým viac obalov sa spotrebuje na prevoz. Dávajme prednosť výrobkom s označením ekologického poľnohospodárstva.
 9. Začnime kompostovať biologické odpady, ktoré vznikajú v našej domácnosti a záhrade. V žiadnom prípade ich nespaľujme.
 10. Označme si schránku nápisom “Nevhadzujte reklamy”, predídeme tak zbytočným odpadom z nepotrebných letákov.
 11. Používajme nabíjateľné batérie (monočlánky), predídeme tak zbytočným nebezpečným odpadom (ťažké kovy).
 12. Zapojme sa do systému triedenia odpadu zavedeného v obci, škole, zamestnaní... Vytriedené odpady ukladajme výlučne na miesta na to určené (určené nádoby, zberný dvor, obecné kompostovisko, kompostáreň...).
 13. Umiestnime chladničky a mrazničky ďalej od sporáku a tepelných zariadení, na chladnejšie miesta. Každý stupeň naviac nad 20 °C zvyšuje spotrebu asi o 4-6%. Pravidelne odmrazujme – 1 cm námrazy zvyšuje spotrebu až o 75% ! Zadnú stenu, kam sa usádza prach pravidelne čistime, pretože prach usadený na mriežke pre ochladzovanie zhoršuje tepelný spád (výmenu tepla medzi mriežkou a ovzdušim). Pri znečistenej mriežke sa zvyšuje spotreba energie a chladnička sa zbytočne prehrieva.
 14. Pri kúpe nových elektrospotrebičov si pozorne všímajme štítok s informáciami, do ktorej kvalitatívnej skupiny je spotrebič zaradený. Výrobky najlepšej kvality s najnižšou spotrebou energie sú označené písmenom A.
 15. Nenechávajme v sieti nabíjačku na mobil či fotoaparát, pokiaľ sa nenabíjajú. Nabíjačky ponechané v zásuvke spotrebujú až 10 krát viac energie ako je treba pri nabíjaní.
 16. Nenechávajme spotrebiče v polohe STAND BY, pretože takto nie sú vypnuté, dochádza k skrytému odberu, ročne to môže byť až 500kWh.
 17. Neprekurujme, dodržiavajme doporučené teploty v izbách (obývacia izba 20-22 °C, spálňa 18 °C), každý stupeň naviac znamená zvýšenie spotreby energie o 6%. Používajme termoregulačné ventily na radiátoroch, sú jednoduchou možnosťou úspory asi 10-15% energie.
 18. Staré okná vymeňme za nové, s kvalitným zasklením. Únik tepla cez okno pri trojitom skle predstavuje len 8%, zatiaľ čo pri jednoduchom okne až 30 %. Ak ich nemôžme vymeniť, utesnime ich. Netesnosti v oknách a dverách znížia teplotu o 2 stupne a zvyšujú vykurovacie náklady o 6-10%.
 19. Používajme úsporné žiarovky tam, kde sa svieti dlhodobo. Nová generácia týchto žiaroviek má životnosť až 15 000 hod, čo je 15-násobok životnosti obyčajnej žiarovky. Spotreba úsporných žiaroviek je až o 80% menšia, preto sa ich vysoká cena rýchlo vráti. Pre priestory, kde sa svieti len krátkodobo sú vhodnejšie obyčajné žiarovky.
 20. Pri varení používajme pokrievky (úspora 150 - 300%) ; tlakové hrnce ušetria až 50% energie. Používajme riad s rovnakým priemerom dna ako je priemer platničky , ak je hrniec menší a rozdiel je napr. 3 cm, strata energie je až 30%.
 21. Vyhnime sa častému a dlhšiemu používaniu mikrovlniek. Už pri dvoch porciách spotrebujú viac energie ako sporák.
 22. Snažme sa chodiť čo najviac pešo alebo na bicykli, pomôžeme nielen svojmu zdraviu. Ak už sa do cieľa nemôžme dostať pešo alebo bicyklom, využívajme hromadnú dopravu. Najbezpečnejšia a k prírode najšetrnejšia je vlaková doprava. Skúsme ju uprednostňovať pred autobusmi a pomôcť tak k jej zachovaniu. Pri jazde autom sa ho snažme plne využiť – jazdime viacerí.

 

 

 

 

Kontaktný formulár

Máte záujem o nezáväznú ponuku, alebo sa nás chcete niečo spýtať? Kontaktujte nás telefonicky, alebo cez kontaktný formulár.

Polia označené * sú povinné.