Truck and Child Safety - Bezpečne na cestách s DHL

Truck and Child Safety - Bezpečne na cestách s DHL

TACS (Truck and Child Safety) je program so zameraním na bezpečnosť na cestách. Pôvodom je z Veľkej Británie a jeho cieľom je zvýšiť povedomie detí vo veku 6-11 rokov o nebezpečenstvách hroziacich im v blízkosti veľkých motorových vozidiel.  DHL ho na Slovensku realizuje formou školení už niekoľko rokov. Prostredníctvom interaktívnej prezentácie učíme deti predísť kolízii a následnému zraneniu, či usmrteniu kamiónom alebo iným veľkým vozidlom. Zaviazali sme sa, že ročne preškolíme 700 detí na rôznych školách, v rôznych mestách. Tento rok sme navštívili počas júna až tri mestá a to Dunajskú Stredu, Nitru a Nové Mesto nad Váhom.

Ku základným školám pristavíme kamión, prostredníctvom ktorého sa snažíme poukázať na veľkosť, hmotnosť a hlučnosť kamióna. Formou autentického zážitku si tak deti dokážu viac zapamätať dôležité informácie, ktoré im školením prezentujeme. „Každý deň je na cestách zranených alebo usmrtených množstvo detí. Ak môžeme našim školením zachrániť  čo i len jedno dieťa, má to, čo robíme zmysel," vysvetľuje Beáta Barlíková, marketingový špecialista DHL Parcel Slovensko a zároveň jeden z prezentátorov školenia.

Posolstvo TACS školenia je rozdelené na tri časti: Výhľad, Zvuk a Bezpečnosť

V časti zameranej na Výhľad vysvetľujeme deťom, že šofér kamiónu má obmedzený výhľad z kabíny. Poukazujeme na slepé body vozidla a vysvetlíme im, prečo je nebezpečné stáť v oblasti slepých bodov, kde ich šofér nemôže vidieť.

V časti Zvuk sa sústredíme na hluk produkovaný kamiónom, kvôli ktorému šofér nemôže počuť, čo sa deje mimo kabíny.

V časti venovanej Bezpečnosti dávame do pozornosti rozmery a váhu kamiónu. Deťom vysvetlíme, že práve tieto faktory robia z kamiónu veľmi nebezpečné vozidlo a poradíme im, ako predísť zraneniam alebo smrti spôsobenej nehodou.

Všeobecné fakty

  • Veľkosť a váha kamiónu robia z neho mimoriadne nebezpečné vozidlo.

  • Pri nehodách kamiónov je chodec väčšinou ťažko zranený alebo usmrtený.

  • Každý deň je iba vo Veľkej Británii autami zranených alebo zabitých až osem detí.

  • Šoférovanie kamiónu je veľmi odlišné od riadenia osobného auta. Vodič má totiž obmedzený výhľad a takmer nepočuje žiadne zvuky prichádzajúce z vonku.

Čo si treba zapamätať

  • Nikdy nestojte v slepom bode šoféra kamiónu.

  • Keď nevidíte hlavu šoféra v spätných zrkadlách kamiónu, je isté, že nevidí ani on vás.

  • Od kamiónu stojte čo najďalej.

  • Nehrajte sa za kamiónom, šofér vás tam nevidí.

  • Nikde neutekajte pred kamiónom alebo nevbehnite na cestu, po ktorej jazdia autá, ani ak vám tam náhodou padne lopta alebo iná hračka. Uvedomte si, že brzdná dráha plne naloženého kamiónu je až 90 metrov!

  • Nemyslite si, že váš krik prinúti šoféra zastaviť, ten vás v kabíne vôbec nepočuje.

 

Kontaktný formulár

Máte záujem o nezáväznú ponuku, alebo sa nás chcete niečo spýtať? Kontaktujte nás telefonicky, alebo cez kontaktný formulár.

Polia označené * sú povinné.